Podatki, które powinien znać każdy przedsiębiorcaZałożenie firmy ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie minusem są rozliczenia i podatki. Jeśli planujesz zarejestrowanie działalności gospodarczej, musisz prowadzić rachunkowość i rejestrować każdy dokument. Oczywiście od każdej zarobionej złotówki, odprowadzasz podatek. Niczego nie możesz przeoczyć.

Czytaj dalejCzym jest system Intrastat?Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zmuszeni zostali do respektowania obowiązku sprawozdawczego podmiotów gospodarczych prowadzących wymianę towarową z państwami członkowskimi UE. Obowiązek ten to konieczność składania deklaracji Intrastat. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć wam temat deklaracji Intrastat. Czym jest? Kogo obowiązuje? Jak i gdzie ją składać? Za chwilę wszystko będzie jasne.

Czytaj dalejKiedy firma musi dokonywać wpłat na PFRON?PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to publiczny organ wspierający rehabilitację oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych poprzez tworzenie programów pomocowych. Pracodawcy, którzy zatrudniają określoną liczbę pracowników, wśród których nie ma wymaganej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych, mogą być zobowiązani do dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON.

Wielu klientów naszego biura rachunkowego zastanawia się, czy i kiedy istnieje obowiązek uiszczania wpłat na PFRON. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Czytaj dalejNa czym polega outsourcing księgowy?Prowadząc działalność gospodarczą prowadzenie księgowości (zgodnie z obowiązującym prawem i nieustannie zmieniającymi się przepisami) nastręczać może dużo problemów. Zmusza poniekąd właścicieli firm do zlecania prowadzenia prac księgowych w dwojaki sposób:

  • zatrudnieniu księgowego na etat we własnej firmie,

  • zleceniu prac księgowych firmie zewnętrznej na zasadzie outsourcingu księgowości.

Zastanówmy się, który z przedstawionych form współpracy, jest korzystniejszy dla przedsiębiorstwa? My postaramy się udowodnić, że pod każdym względem outsourcing usług księgowych, jest najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia optymalizacji kosztów prowadzonej przez nas firmy.Czytaj dalejKiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?W dniu 5 lipca 1996 roku weszła w życie ustawa powołująca zawód doradcy podatkowego. Zgodnie z literą prawa doradca podatkowy powinien posiadać specjalistyczną wiedzę, jak również nieustannie podnosić swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach i konferencjach. Doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa oraz zasady etyki zawodowej. Organem nadzorującym pracę doradców jest Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Oprócz tego usługi wykonywane przez doradców podatkowych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.

Czytaj dalejRola księgowości w prowadzeniu firmyKsięgowość ma duże znaczenie w funkcjonowaniu każdej firmy, zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i międzynarodowej korporacji. To właśnie w tym dziale można uzyskać informacje o kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a tym samym o bieżących działaniach, które powinien podejmować zarząd. Jakie jeszcze role ma do spełnienia księgowość?

Czytaj dalej