Księgowość ma duże znaczenie w funkcjonowaniu każdej firmy, zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i międzynarodowej korporacji. To właśnie w tym dziale można uzyskać informacje o kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a tym samym o bieżących działaniach, które powinien podejmować zarząd. Jakie jeszcze role ma do spełnienia księgowość?

Kontakty z instytucjami państwowymi

Żadna firma nie działa w próżni, a jednym z podstawowych obowiązków podmiotów gospodarczych jest uiszczanie podatków i opłat na poczet składek zdrowotnych. To właśnie od skrupulatności i sumienności działania księgowości zależy to, czy działania te będą prowadzone prawidłowo, a przedsiębiorstwo nie będzie narażone na kary finansowe.

Kontrola kondycji finansowej firmy

Każda złotówka wydana w przedsiębiorstwie, musi mieć swoje odbicie w dokumentacji prowadzonej przez dział księgowy. Dlatego to księgowi, szczególnie w dużych firmach analizują, czy polityka finansowa zarządzających jest racjonalna i czy nie naraża podmiotu na długoterminowe straty. Dodatkowo to sprawozdania tworzone w tym dziale są podstawą podejmowanych decyzji, głównie, gdy mamy do czynienia z poważnymi inwestycjami, mającymi wpływ na przyszłość firmy.

Optymalizacja finansowa

Z dobrym biurem rachunkowym warto się skontaktować jeszcze zanim otworzymy własną firmę. Jej specjaliści, po zaznajomieniu się z obszarem funkcjonowania i potencjalnymi perspektywami rozwoju, będą w stanie doradzić najlepszą pod względem kosztów formę działalności, a także sposobu rozliczania się z fiskusem. Szczególnie sposób opodatkowania będzie odgrywał ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu firmy i w tym, czy będzie ona w stanie zachować płynność finansową w trudnej rzeczywistości gospodarczej.

Jak się okazuje, księgowość ma ogromny wpływ na działanie każdego przedsiębiorstwa, szczególnie ze względu na jej wpływ na finanse firmy. Te są bowiem kluczowe dla jej sukcesu lub porażki, a jeśli nie będą właściwie kontrolowane, mogą wymknąć się spod kontroli.