Dobre biuro rachunkowe może być nieocenionym wsparciem dla przedsiębiorstwa, dlatego warto zabiegać o to, aby nawiązać współpracę ze specjalistami, co do których będziemy mieć pewność, że działają profesjonalnie, kompleksowo i uczciwie.
Po czym poznać dobre biuro rachunkowe?
- Doświadczenie. To jedna z najważniejszych cech docenianych przez klientów. Im dłużej biuro działa na rynku, tym możemy mieć większą pewność, że posiada nie tylko praktykę, ale i odpowiednie uprawnienia. Doświadczenie świadczy też o tym, że biuro działa profesjonalnie, a klienci mają do niego zaufanie.
- Licencja Ministra Finansów. Warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe posiada taki dokument, ponieważ stanowi on potwierdzenie, że działa zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów. Jest to również informacja, że pracownicy są kompetentni i mają stosowne wykształcenie oraz przygotowanie do zawodu. Posiadanie licencji można zweryfikować, wyszukując numer biura rachunkowego na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.
- Kompleksowa obsługa. Bardzo ważne jest, aby zakres oferowanych przez biuro usług był w pełni dopasowany do naszych potrzeb. Najlepiej, jeśli biuro świadczy kompleksowe usługi, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że w przypadku rozwoju firmy w przyszłości czy też nietypowych przypadków będziemy mogli liczyć na jego fachową pomoc.
- Elastyczne podejście do klientów. To bardzo ważna cecha w przypadku długoterminowej współpracy z biurem rachunkowym. Dotyczy ona przede wszystkim kwestii organizacyjnych, takich jak np. dostarczanie dokumentów.
- Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej. Ubezpieczenie OC stanowi gwarancję dla klienta, że w przypadku popełnienia błędu biuro pokryje ewentualne koszty. Trzeba przy tym pamiętać, że za ewentualne błędy odpowiada przedsiębiorca, a nie reprezentujące go biuro rachunkowe.
- System compliance. Dowiedz się, czy biuro stosuje system compliance (zapewnienie zgodności działalności z aktualizacjami prawnymi, wyrokami sądowymi, normami lub zestawami zaleceń) i w tym celu nieustannie szkoli swoich pracowników.
- Renoma biura rachunkowego. Przed nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym warto pozyskać nieco informacji na jego temat – jeśli tylko mamy taką możliwość. W ten sposób bardzo szybko dowiemy się, czy mamy do czynienia z fachowcami. Bardzo często właśnie w ten sposób możemy uniknąć współpracy z biurem, które niekoniecznie działa uczciwie i profesjonalnie.