Założenie firmy ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie minusem są rozliczenia i podatki. Jeśli planujesz zarejestrowanie działalności gospodarczej, musisz prowadzić rachunkowość i rejestrować każdy dokument. Oczywiście od każdej zarobionej złotówki, odprowadzasz podatek. Niczego nie możesz przeoczyć. Dlatego do prowadzenia dokumentacji i rozliczeń musisz zatrudnić pracowników, co wiąże się z kosztami pracowniczymi, czyli z dużym obciążeniem dla firmy. Przeanalizuj, czy oddanie spraw księgowych oraz kadrowo-płacowych do kancelarii podatkowej, nie byłoby tańszą alternatywą i wygodniejszą. Nie musisz tworzyć stanowisk pracy i podpisywać umów o pracę.

Kancelaria podatkowa a obsługa firm.

Kancelaria podatkowa TaxQuatro obsługuje firmy o różnym profilu działalności i formie prawnej. Pracownicy biura podatkowego to eksperci z zakresu prawa podatkowego. Jeśli Twoja firma generuje wysokie koszty, Kancelaria Podatkowa po dogłębnej analizie, pomoże Ci wygenerować duże oszczędności, zgodnie z literą prawa. Możesz być spokojny o sprawy swojej firmy, ponieważ zatrudnia ona specjalistów z dziedziny rachunkowości i podatków, a jest ich naprawdę sporo jak np. podatek dochodowy, VAT, od czynności cywilnoprawnych, od środków transportowych czy od nieruchomości. Fachowcy od prawa podatkowego, księgowości i spraw kadrowo – płacowych, zastąpią pracowników każdej firmy. Oddając księgowość do biura, nie odpowiadasz za ewentualne błędy księgowe, Kancelaria bierze to na siebie, posiada odpowiednie ubezpieczenie.

Podatek dochodowy dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy odprowadzają do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy od przychodów. Jego wysokość jest zależna od wybranej formy opodatkowania. Jeśli prowadzisz jednoosobową firmę, możesz rozliczać PIT na zasadach ogólnych i płacisz 18% i 32% lub podatek dochodowy liniowy przy jednej stawce – 19%. Możesz wybrać podatek dochodowy liniowy i nie wejdziesz wówczas w próg 32%. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to najlepszy wariant opodatkowania, ponieważ nie skorzystasz z kwoty wolnej od podatku, z ulgi na dziecko, czy wspólnego rozliczenia małżonków. Tu musisz dobrze przemyśleć, żebyś nie był stratny.

Podatek dla firm — ryczałt od przychodów.

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania firmy. Podatnik może rozliczać się na zasadzie ryczałtu, ale po zarejestrowaniu firmy, musi zgłosić to u naczelnika urzędu skarbowego, ale nie później, niż w dniu uzyskania swojego pierwszego przychodu. Przedsiębiorca, który korzysta z tej formy rozliczenia, odprowadza podatek od przychodu, ale nie może odliczyć kosztów uzyskania dochodów. Z ryczałtu korzystają przedsiębiorcy rejestrujący firmę lub podatnicy, których przychód w poprzednim roku podatkowym, nie przekroczył 2 000 000 euro. Przy ryczałcie przychody są opodatkowane według stawek: 20%, 17%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.

Podatek dla firm — karta podatkowa.

 

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania dla osób fizycznych i spółek cywilnych. Przedsiębiorca, który korzysta z tej formy opodatkowania, nie musi prowadzić księgowości, ponieważ płaci niewysoki, ale stały podatek, niezależny od dochodów, jakie uzyskuje. Z karty podatkowej korzystają firmy, które zazwyczaj nie zatrudniają pracowników lub zatrudniają ich niewielu. Podatek jest uzależniony od rodzaju działalności gospodarczej, liczby zatrudnionych osób oraz od miejscowości, w której prowadzi firmę. Wysokość podatku ustala naczelnik urzędu skarbowego. Przedsiębiorca ma obowiązek raz w miesiącu odprowadzać podatek. Bez względu na to, czy podatnik osiąga dochód, czy też nie, musi uiścić określoną kwotę.